Doğal Nar Ekşisi ve Faydaları?

Ülkemizde en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir sostur ancak maalesef “Nar ekşisi” ile “Nar ekşisi sosu” fazlaca karıştırılıyor.

Gerçek Nar ekşisi doğaldır ve nardan üretilir, içerisinde koruyucu malzemeler ve tatlandırıcılar değil yalnızca ekşi nar bulunur. Sos olarak satılanlarda ise tatlandırıcılar ve koruyucu malzemeler oldukça fazla bulunduğundan dolayı doğallıktan epeyce uzaktır ve sanılanın aksine nar ekşisine iyi bir alternatif değildir. Nar ekşisine en yakın doğal muadil ürün olarak elde üretilmiş sumak ekşisi‘ni kullanmak sizler için daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Nar Ekşisi’nin Başlıca faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz: Bağışıklığı güçlendirir. Kış aylarında soğuktan dolayı düşen bağışıklık direnci nar sayesinde yükseltilebilir. Bu konuda en az nar kadar etkili olan ve bağışıklık sistemi koruyan bir besindir. Kalbi korur. Özellikle kalp damar tıkanıklığını önlemesiyle bilinmektedir.

Kolesterolü dengeler. Diş ve diş eti sağlığını korur. Doğal ilaç görevi görerek diş ve diş eti problemlerine karşı da yardımcı olmaktadır. Nar ekşisinden bu kadar bahsetmişken sizlerle kullanabileceğiniz bir tarif fikri vermek isteriz.

Salatalarda kullanarak hem sofralarınıza çeşitlilik katabilir hem de salatanızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Baharat Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Baharat; bitkilerin kök, yaprak, tohum gibi kısımlarının bazen tazeyken bazen de kurutulup toz haline getirilmesi ve belirli işlemlerden geçirilmesi sonrası kullanılan gıda malzemesidir.

Baharatların elde edildiği bitkilerin yetiştirildiği bahçelere baharat bahçeleri denir. Baharat yetiştiriciliği, karasal iklime sahip olan bölgelerde kapalı mekanlarda yapılır. Ev balkonlarında da bazı baharatların bitkileri yetiştirilebilir.

Baharat bitkilerinin büyük bir çoğunluğu uzun ömürlü ve hoş kokuya sahip bitkilerdir. Aynı zamanda çiçek de açtıkları için süs bitkisi niyetine de yetiştirilebilirler. Baharat bitkileri dekoratif olarak kullanımdan ziyade; çay olarak, tıbbi amaçlı, yiyecek ve içecekleri tatlandırmada, yiyecek ve içeklerin kokusunu güzelleştirme ve lezzetini artırma amacı ile kullanılır.

Baharat bitkileri fayda alınan kısımlarına göre farklı gruplara ayrılırlar. Bu kısımlar kök, gövde, yaprak, soğan, çiçek, meyve ve tohumdur. Köklerinden fayda alınan baharat bitkileri; kara turp, kırmızı turp ve şalgamdır. Gövdelerinden fayda alınan baharat bitkileri; zencefil ve tarçındır. Yapraklarından fayda alınan baharat bitkileri; nane, kekik, maydanoz, defne, mercan, köşk, sumak, dereotu, biberiye ve adaçayıdır. Soğan yapısında olan baharat bitkileri; mutfak soğanı ve sarımsaktır. Çiçeklerinden fayda alınan baharat bitkileri; karanfil, safran ve nergistir. Meyvelerinden fayda alınan baharat bitkileri; kimyon, anason, karabiber, kırmızı biber, vanilya ve kişniştir. Son olarak tohumlarından fayda alınan baharat bitkileri; hardal, rezene, çörek otu ve çemendir. Elbette bunlar sadece en bilinen baharat bitkileridir. Bunlardan başka pek çok baharat bitkisi vardır.

Baharat bitkilerinin toplanmaları da bitkinin kısımlarına göre değişiklik gösterir. Yaprakların toplanabilme zamanı bitkilerin çiçeklenmeden hemen önce veya çiçeklenme zamanıdır. Yani yaprakların toplanabilmesi için genç ama tam gelişmiş olmaları gerekir.

Çiçekler ise çiçeklenme başlangıcında, tamamen açmadan önce toplanır. Yani tomurcuk halinde, genç ve taze olması gerekir. Köklerin toplanması için gelişmelerini tamamlamış olmaları gerekir. İlkbahar veya sonbahar bunun için en uygun zamanlardandır. Son olarak meyve ve tohumlar ise tam olarak olgunlaştığı vakit toplanmalıdır.

Baharat yetiştirirken baharat bahçesinin özellikleri son derece önemlidir. Baharat bahçesinin toprağı zengin, derin, işlenmiş ve iyi drenaja sahip olmalıdır. Kışın aşırı ıslak toprak bazı baharat bitkilerinin çürümesine yol açabilir. İnce elenmiş çiftlik gübresi toprağın verimini artırır.

Baharat yetiştiriciliğinde bir diğer önemli nokta ise ışıktır. Baharat bahçesinin hafif gölge alan bir alanda olması yeterlidir.

Su konusu bitkiden bitkiye değişiklik gösterebilir. Genel olarak iklim koşullarına göre gerektiği kadar sulama yapılmalıdır.

Baharat bitkisinin güzel yetişebilmesi için bitkiyi olumsuz etkileyen yabancı otlar çapalama veya elle yolma ile yok edilmelidir. İlaç kullanmamak bitki için daha faydalıdır. Yabancı otlardan kullanmak için kültürel yollar tercih edilebilir. Kültürel yöntemler hem ucuzdur hem de doğaya ve çevreye en az zarar veren yöntemlerden biridir.

Kültürel yöntemler şunlardır; toprak işleme, gübreleme, seyrek yetiştirme, sağlıklı tohum ve fide kullanılması, gençleştirme ve budamadır.

Baharat bitkisi yetiştirmek için ilk önce bitkinin özellikleri belirlenmelidir. Yetiştirilecek ortamın hazırlığı yapılmalıdır. Ekim, sulama ve gübreleme doğru şekilde yapılmalıdır. Yabancı otlardan temizlenmelidir. Hasat ve kurutma işlemi yapılmalıdır.

Baharat yetiştiriciliği konusunda daha fazla bilgi edinmek için sitemize göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gübreleme Nasıl Yapılır?

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için ihtiyaç duydukları bitki besin maddeleri fosfor, azot ve potasyum olarak bilinir. Bunlar bitkiler için en gerekli besin maddeleridir. Fakat tarım yapılan arazilerde bu besin maddeleri yeterli miktarda bulunmaz. Bitki toprağının içerisinde yer alan sular sızdıkça büyük ölçüde besin maddesi kaybı yaşanır. Dolayısıyla toprak bitkiye yetemez hâle gelir ve bitki yeterince beslenemez. Bu sebepten ötürü aynı topraktan sürekli olarak istenilen verimi almak için toprakta eksik olan besin maddelerini takviye etmek gerekir. Bu işleme ise gübreleme adı verilir. Toprağa eklenen gübrelerden en fazla verimi sağlamak için doğru zamanı beklemek gerekir. Aynı zamanda gübrenin şekline de dikkat etmek son derece önemlidir.

Toprağa katılacak olan gübrenin miktarını ve çeşidini belirlemek tek başına yeterli olmaz. Gübrenin etkisinden maksimum derecede faydalanmak için en uygun zamanı seçtikten sonra doğru bir şekilde toprağa vermek gerekir. Çiçekler için toprağa gübre verecekseniz hangi gübreyi seçeneğinize dikkat etmelisiniz. Her çiçeğin ihtiyaç duyduğu gübre çeşidi farklı olabilir. Bunun sebebi ise bazı çiçeklerin yüksek asitli toprakları severken bazılarının da kuru toprakları sevmesidir. Fakat her çiçek için kullanılabilecek ortak bir gübre olacaksa o da azot ve fosfor oranı en yüksek olan gübre olur. Toprağa verilecek olan gübrenin granül ya da sıvı şekilde olması önerilir.

Çimleri gübrelerken en ideal zaman, ilkbahardır. İlkbaharda bir kez gübreleme yapıldıktan sonra yaz sonlarında ve asıl büyüme zamanı olan sonbaharda bir kere daha gübrelemek gerekir. Gübrenin, toprağa hızlı bir şekilde karışması için kesilmiş çimlerin üzerine uygulanması daha doğru olur. Gübreleme işlemi bittikten sonra en üst düzeyde verimi alabilmek için çimleri belirli aralıklarla sulamak gerekir. Sonuç olarak gübreleme işlemi, genellikle yaz sonlarında ve sonbaharda gerçekleşir. Bazı bitkileri uzun süre gübrelemek, onları dinlenme dönemlerine tam olarak hazırlamaz. Olası bir don riskinde hassas olurlar ve ince ince filizlenirler. Gübreleme, bitkinin topraktan gerekli besini alabilmesi için olmazsa olmaz bir uygulamadır.

Gübreleme Yöntemleri Nelerdir?
Genellikle iki çeşit gübreleme yöntemi uygulanır. Bunlardan ilki serpme usulü gübreleme yöntemidir. Gübre, ekimden önce toprak üzerine serpildikten sonra belli başlı aletler aracılığıyla toprağa gömülür ve ekim işlemi gerçekleşir. Serpme usulü gübrelemenin diğer yolu, gübreyi ekime başlamadan toprak üzerine serperek ekim işlemi sırasında toprakla karıştırmaktır. Bazı durumlarda ekimden sonra da serpme usulü gübreleme yapılabilir. Bazı bitkilere ihtiyaç duydukları gübrenin tümü tek seferde ekimden önce ya da sonra verilmez. Gübrenin bir bölümü ekimde, kalan bölümü de bitkinin büyümesi esnasında verilir. Bu sayede gübreden çok daha fazla verim alınır.

Toprağa bitki ekiliyken yapılan gübreleme serpme usulü ile yapılabileceği gibi bazı bahçe aletleriyle de yapılabilir. Bitkinin büyüme döneminde çoğunlukla azot ve nitrat içeren gübreler tercih edilir. Fosfor içeren gübreler, bitki büyümesini tamamladıktan sonra serpme usulü ile verilmemeli. Fosfor içeren gübreler, ekime başlamadan ya da ekim esnasında tohum derinliğine gömülmelidir. Gübreleme işlemi toprak ve bitki açısından son derece önem arz ediyor. Dolayısıyla toprak ve bitkiyle uğraşan herkes toprak tipine göre gübre tercihini yaparak daha sağlıklı bitkiler yetiştirmelidir.

Gübreleme yöntemlerinin diğeri ise bant usulü gübrelemedir. Bant usulü gübreleme çoğunlukla mibzer kullanılarak yapılır ve bazı durumlarda çapa ve pulluk gibi aletler de kullanılır. Hem Türkiye’de hem dünyanın birçok ülkesinde yapılan bazı araştırmalara göre bant usulü gübreleme yöntemi çok daha yararlıdır. Gübre banda uygulandığında henüz çok fazla belli olmayan kökleri bitki yanında yer alan bu gübreden besin ihtiyacını karşılar ve daha hızlı büyüme gösterir. Banda yerleştirilen gübrenin içinde bulunan besin maddeleri bitkiye oldukça uzun bir süre yarar sağlar. Banda yerleştirilen gübre, daha çok fosfor içerir. Serpme usulü gübreleme yönteminde gübrede yer alan fosfor kısa bir zaman diliminde toprağa karışarak bitkinin hemen faydalanamayacağı ya da zorlanacağı bir yapıyı ortaya çıkarır. Bunun aksine bant usulü gübreleme yönteminde bitki daha çok küçükken gübreden faydalanabilir.

Bu sayfayı, siz değerli müşterilerimiz için “Öğüt Tarım Blog” başlığı altında, ürünlerimiz hakkında bilgi almanız için oluşturduk.

Doğal Nar Ekşisi ve Faydaları?

Ülkemizde en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir sostur ancak maalesef “Nar ekşisi” ile “Nar ekşisi sosu” fazlaca karıştırılıyor.

Gerçek Nar ekşisi doğaldır ve nardan üretilir, içerisinde koruyucu malzemeler ve tatlandırıcılar değil yalnızca ekşi nar bulunur. Sos olarak satılanlarda ise tatlandırıcılar ve koruyucu malzemeler oldukça fazla bulunduğundan dolayı doğallıktan epeyce uzaktır ve sanılanın aksine nar ekşisine iyi bir alternatif değildir.

Nar Ekşisi’nin Başlıca faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz:

Bağışıklığı güçlendirir. Kış aylarında soğuktan dolayı düşen bağışıklık direnci nar sayesinde yükseltilebilir. Bu konuda en az nar kadar etkili olan ve bağışıklık sistemi koruyan bir besindir. Kalbi korur. Özellikle kalp damar tıkanıklığını önlemesiyle bilinmektedir.

Kolesterolü dengeler. Diş ve diş eti sağlığını korur. Doğal ilaç görevi görerek diş ve diş eti problemlerine karşı da yardımcı olmaktadır. Nar ekşisinden bu kadar bahsetmişken sizlerle kullanabileceğiniz bir tarif fikri vermek isteriz.

Salatalarda kullanarak hem sofralarınıza çeşitlilik katabilir hem de salatanızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Baharat Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Baharat; bitkilerin kök, yaprak, tohum gibi kısımlarının bazen tazeyken bazen de kurutulup toz haline getirilmesi ve belirli işlemlerden geçirilmesi sonrası kullanılan gıda malzemesidir.

Baharat bitkilerinin büyük bir çoğunluğu uzun ömürlü ve hoş kokuya sahip bitkilerdir. Aynı zamanda çiçek de açtıkları için süs bitkisi niyetine de yetiştirilebilirler. Baharat bitkileri dekoratif olarak kullanımdan ziyade; çay olarak, tıbbi amaçlı, yiyecek ve içecekleri tatlandırmada, yiyecek ve içeklerin kokusunu güzelleştirme ve lezzetini artırma amacı ile kullanılır.

Baharat bitkileri fayda alınan kısımlarına göre farklı gruplara ayrılırlar. Bu kısımlar kök, gövde, yaprak, soğan, çiçek, meyve ve tohumdur.

Köklerinden fayda alınan baharat bitkileri; kara turp, kırmızı turp ve şalgamdır.

Gövdelerinden fayda alınan baharat bitkileri; zencefil ve tarçındır.

Yapraklarından fayda alınan baharat bitkileri; nane, kekik, maydanoz, defne, mercan, köşk, sumak, dereotu, biberiye ve adaçayıdır.

Soğan yapısında olan baharat bitkileri; mutfak soğanı ve sarımsaktır.

Çiçeklerinden fayda alınan baharat bitkileri; karanfil, safran ve nergistir.

Meyvelerinden fayda alınan baharat bitkileri; kimyon, anason, karabiber, kırmızı biber, vanilya ve kişniştir.

Son olarak tohumlarından fayda alınan baharat bitkileri; hardal, rezene, çörek otu ve çemendir. Elbette bunlar sadece en bilinen baharat bitkileridir. Bunlardan başka pek çok baharat bitkisi vardır.

Baharat bitkilerinin toplanmaları da bitkinin kısımlarına göre değişiklik gösterir. Yaprakların toplanabilme zamanı bitkilerin çiçeklenmeden hemen önce veya çiçeklenme zamanıdır. Yani yaprakların toplanabilmesi için genç ama tam gelişmiş olmaları gerekir.

Çiçekler ise çiçeklenme başlangıcında, tamamen açmadan önce toplanır. Yani tomurcuk halinde, genç ve taze olması gerekir. Köklerin toplanması için gelişmelerini tamamlamış olmaları gerekir. İlkbahar veya sonbahar bunun için en uygun zamanlardandır. Son olarak meyve ve tohumlar ise tam olarak olgunlaştığı vakit toplanmalıdır.

Baharat yetiştiriciliğinde bir diğer önemli nokta ise ışıktır. Baharat bahçesinin hafif gölge alan bir alanda olması yeterlidir.

Su konusu bitkiden bitkiye değişiklik gösterebilir. Genel olarak iklim koşullarına göre gerektiği kadar sulama yapılmalıdır.

Baharat bitkisinin güzel yetişebilmesi için bitkiyi olumsuz etkileyen yabancı otlar çapalama veya elle yolma ile yok edilmelidir. İlaç kullanmamak bitki için daha faydalıdır. Yabancı otlardan kullanmak için kültürel yollar tercih edilebilir. Kültürel yöntemler hem ucuzdur hem de doğaya ve çevreye en az zarar veren yöntemlerden biridir.

Kültürel yöntemler şunlardır; toprak işleme, gübreleme, seyrek yetiştirme, sağlıklı tohum ve fide kullanılması, gençleştirme ve budamadır.

Baharat bitkisi yetiştirmek için ilk önce bitkinin özellikleri belirlenmelidir. Ekim, sulama ve gübreleme doğru şekilde yapılmalıdır. Yabancı otlardan temizlenmelidir. Hasat ve kurutma işlemi yapılmalıdır.

Baharat yetiştiriciliği konusunda daha fazla bilgi edinmek için sitemize göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.